برنج سیاه چیست و خواص آن

برنج سیاه

برنج سیاه چیست و خواص آن


در یک رژیم غذایی بجای کنار گذاشتن برنج از هرم غذایی خود، به برنج سیاه روی یاورید. برای اطلاع از خواص برنج سیاه در ادامه با امیلدان همراه باشید.

ریشه نام ممنوعه

نام دیگر برنج سیاه برنج ممنوعه است. اما این بدان معنا نیست که نباید از آن استفاده کرد. این برنج در چین باستان ریشه دارد، جایی که فقط امپراتور چین یا خانواده سلطنتی، اجازه خوردن آن را داشتند، زیرا کمیاب، خوشمزه و مغذی بود. بنابراین، خوردن آن برای مردم عادی ممنوع شد. برنج سیاه، همچنان کم‌یاب و یکی از سالم‌ترین غذاهاست.

این برنج، منبعی از ویتامین‌ها و مواد معدنی است. ارزش تغذیه‌ای برنج سیاه از برنج سفید و قهوه‌ای موجود در بازار بیشتر است. برنج سیاه کامل، خواص طبیعی اصلی خود را حفظ‌ می‌کند زیرا وارد فرآیند پولیش نمی‌شود. این برنج، در مقایسه با برنج سفید، سفت‌تر و پخت آن سخت‌تر است.

برخی از خواص برنج سیاه

جلوگیری از ابتلا به دیابت

برنج سیاه، به‌دلیل میزان بالای فیبر، زمان بیشتری را برای هضم نیازدارد. این برنج، تاثیر محافظتی بر دستگاه گوارش داشته و قند خون را ثابت نگه‌می‌دارد. گنجاندن برنج قهوه‌ای در رژیم غذایی، در جلوگیری از دیابت به شما کمک‌می‌کند زیرا قند پایینی دارد.

برنج سیاه

مانع از چاقی میشود

کسانی که برای کاهش وزن، برنج قهوه‌ای مصرف می‌کنند می‌توانند برای کسب نتایج بهتر، به خوردن این برنج روی‌بیاورند زیرا باعث‌می‌شود احساس سیری کنید و کالری پایینی نیز دارد. همچنین، این برنج، به کنترل کالری مصرفی کمک‌کرده و در بلندمدت، از شما دربرابر چاقی محافظت‌می‌کند. ۱۰۰ گرم برنج سیاه پخته، فقط ۳۰۰ کالری دارد. همچنین، این برنج، حاوی مقادیر کافی کربوهیدرات نیز هست که برای باقی روز، شما را سرپا نگه‌می‌دارد.

جلوگیری از اسهال

یکی دیگر از فایده‌ های این غذا آن است که می‌تواند از اسهال نیز جلوگیری کند. محتوای فیبر موجود در آن حذف فضولات حاصل از غذا را از بدن آسان می‌کند، در نتیجه از احتمال وقوع اسهال پیشگیری می‌کند.

بهبود در عملکرد مغز

محتوای آنتوسیانین موجود در برنج سیاه علاوه بر محافظت از بدن در برابر سرطان، قدرت و دقت عملکرد حافظه و عملکرد شناختی مغز را بهبود می‌بخشد و این کار را از طریق مبارزه با استرس اکسیداتیو بدن انجام می‌دهد. استرس اکسیداتیو به کاهش التهاب در مغز کمک می‌کند.

به جنگ کم خونی میرود

به نظر می‌رسد شمایی که به خاطر کم خونی (آنمی) از خستگی مفرط اغلب رنج می‌برید استفاده ازاین برنج را شروع کرده باشید. یکی از فایده‌های آهن موجود در آن کمک به تولید گلبول‌های قرمز خون (هموگلوبین) در بدن است. با داشتن این ماده، برنج سیاه یکی از خوراکی‌هایی به حساب می‌آید که می‌تواند کم خونی را به طور طبیعی درمان کند.

کمک به سلامتی چشم ها و بینایی

مدت‌ها است که آنتوسیانین‌های موجود در این برنج به عنوان عاملی برای بهبود قدرت بینایی محسوب می‌شوند. در مطالعه‌ای که بر روی موش‌های آزمایشگاهی انجام شد دریافتند آنتوسیانین‌های استخراج شده از برنج سیاه در پیشگیری و کاهش آسیب شبکیه‌ی چشم که ناشی از نور فلورسان بود بسیار موثر است.

برچسب ها:,

  1. مرتضی

    برنج بنفشو و برنج سیاهو اینارو تا حال نشنیده بودم. جالب بود????


ثبت نظر